21 nettselskap – én ERP-løsning

21 nettselskap – én ERP-løsning

Nettalliansen har nådd en viktig milepæl: Alle de 21 selskapene i alliansen har tatt i bruk samme ERP-system. Sammen med innføring av felles Nettinformasjonssystem og Arbeidsordre gjennom 2025, er grunnlaget lagt for en helhetlig og digitalisert prosjektprosess.

Nettalliansens bransjeløsning bygger på felles fagsystemer som utvikles i samarbeid med allianseselskapene. Dette sikrer effektive arbeidsprosesser både i hvert enkelt nettselskap og på tvers av hele alliansen. ERP-systemet brukes til økonomi- og virksomhetsstyring, og nå er alle 21 selskap samlet på én ERP-plattform - et viktig steg mot å realisere den nye prosjektprosessen.

Prosjektprosess på plass i 2025
Den helhetlige prosjektprosessen, som integrerer Arbeidsordre, ERP og NIS, vil gradvis tas i bruk av selskapene etter hvert som de får alle systemene. Prosessen knytter sammen alt fra planlegging til gjennomføring og rapportering, med sømløs informasjonsflyt mellom systemene.

Når prosjektprosessen er fullt utrullet, vil den gi:

  • Sømløs informasjonsflyt: Automatisert deling av data reduserer manuelt arbeid og feil.
  • Effektiv prosjektstyring: Bedre kontroll og oversikt over alle faser av prosjektene.
  • Digital samhandling: En helhetlig løsning som styrker samarbeid mellom avdelinger og selskaper i alliansen.


At alle selskaper nå er samlet på én ERP-plattform, er et stort skritt i riktig retning. Når også NIS og Arbeidsordre rulles ut i løpet av 2025, vil vi ha en helhetlig og effektiv prosjektprosess som forenkler hverdagen og skaper verdi både for selskapene og kundene, sier Maria Rodahl Johansen, daglig leder i Nettalliansen.

En smartere og mer digital arbeidshverdag
Med ERP på plass hos alle selskaper, ligger veien åpen for videre digitalisering og effektivisering av arbeidsprosesser. Prosjektprosessen er en viktig del av Nettalliansens arbeid med å bygge fremtidens digitale plattform for energibransjen.

Andre artikler